Katedra za estetiku i epistemologiju pri Odsjeku za filozofiju i Hrvatsko društvo za analitičku filozofiju, u suradnji s Udrugom za razvoj kulture mladih “Kulturni front” pozivaju vas na okrugli stol posvećen društvenoj ulozi umjetnosti koji će se održati 2. rujna 2024. u pubu Bačva s početkom u 19,00 sati
Cilj je okruglog stola istražiti načine na koji različite umjetničke prakse doprinose društvenim i kulturnim promjenama, posebno onima koje se tiču društvenih nepravdi (poput rasizma, seksizma i homofobije) i propitati može li umjetnost utjecati na rješenja društvenih izazova kao što su klimatske promjene, ideološki sukobi, imigrantska kriza, umjetna inteligencija i slično. Zanimat će nas umjetničke prakse koje u centar stavljaju politički aktivizam i utjecaj takvih praksi na konkretne društvene promjene. Bavit ćemo se i učincima kulture otkazivanja i izazovima kulturnog prisvajanja te raznim drugim segmentima umjetničkoga vrednovanja i djelovanja koja se razvijaju u današnjim multikulturalnim društvima i neraskidivo su povezani s percepcijom umjetnosti kao instrumentom društvenih promjena. Analizirat ćemo i načine na koji umjetnost ostvaruje takve promjene kod pojedinca i kod zajednica propitkujući ujedno koja nam je paradigma danas potrebna da bismo razumjeli estetski i umjetnički status ovako angažirane umjetnosti. Sudjeluju: Vid Simoniti, Maarten Coëgnarts i Elvio Baccarini; moderira Iris Vidmar Jovanović.
Katedra za estetiku i epistemologiju, u suradnji s Hrvatskim društvom za analitičku filozofiju, poziva vas na radionicu Exploring Artistic Engagements: Art, Cognition and Social Change.
Radionica je organizirana u sklopu HRZZ projekta Aesthetic Education through Narrative Art and Its Value for the Humanities (https://aetna.uniri.hr/) uz financijsku pomoć Sveučilišta Rijeka (UNIRI Stimulativne potpore human-sp-24-47).
We are pleased to invite you to the 25th edition of Contemporary Philosophical Issues, organized by the Croatian Society for Analytic Philosophy and the Department of Philosophy at the University of Rijeka. The conference will take place on the 18th and 19th of July 2024 at the Faculty of Humanities and Social Sciences in Rijeka.
Our keynote speaker is Professor Jacob Stegenga (University of Cambridge), who will deliver two lectures titled "Proportionality and Inductive Risk in the Fog of War" and "Heart of Science."
Program of the conference
S velikom žalošću obavještavamo vas da je preminuo naš dragi kolega, prijatelj i mentor, profesor Nenad Miščević. Nenad je bio jedan od najutjecajnijih i najcitiranijih filozofa iz Hrvatske. Osim što je bio istaknuti filozof, Nenad je bio kolumnist za više publikacija, urednik stručnih članaka i knjiga te javni intelektualac. Od kraja 1970-ih do prve polovice 1990-ih godina radio je kao profesor filozofije na Sveučilištu u Zadru. Nakon toga, zaposlio se na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mariboru gdje je radio kao profesor filozofije u trajnom zvanju do trenutka njegovog nenadanog odlaska. Također, od osnutka Filozofskog fakulteta u Rijeci i Odsjeka za filozofiju Srednjoeuropskog sveučilišta u Budimpešti u svojstvu vanjskog suradnika sudjeluje u izvođenju nastave, kreiranju nastavnih programa i organizaciji stručnih događaja.
Nenad je bio svestran filozof te je ostvario veliki doprinos na području filozofije jezika, filozofije uma, epistemologije, etike i filozofije politike. Njegovu bibliografiju (do 2012. godine) i autobiografske bilješke mogu se pročitati u knjizi “Nenad Miščević: sva lica filozofije”, koju su u povodu njegovog 60. rođendana uredili Petar Bojanić (Beograd) i Snježana Prijić-Samaržija (Rijeka). Knjiga je dostupna na ovoj poveznici. Nakon toga, objavljene su još dvije publikacije u kojima ugledni kolege filozofi raspravljaju Nenadova filozofska gledišta. Godine 2014. objavljen je poseban broj časopisa European Journal of Analytic Philosophy u kojem se raspravljaju različiti aspekti Nenadovih gledišta, uključujući i Nenadove komentare na te članke. Nakon toga, 2017. godine u povodu njegovog 65. rođenada, Nenadovi kolege iz Maribora, Bojan Borstner i Smiljana Gartner, uredili su knjigu pod nazivom “Thought Experiments between Nature and Society: A Festschrift for Nenad Miščević” u kojoj se raspravljaju Nenadovi doprinosi u domeni misaonih eksperimenata.
Nenad je bio dugogodišnji član Hrvatskog društva za analitičku filozofiju i utemeljitelj Riječkog filozofskog kruga na temelju čijeg djelovanja je nastao Odsjek za filozofiju na Filozofskom fakultetu u Rijeci, unutar kojeg HDAF većinom vremena ostvaruje svoje aktivnosti. Nedovoljno je spomenuti da bez Nenadovog organizacijskog, stručnog i profesionalnog rada riječki filozofsko-analitički “kružok” i Odsjek za filozofiju vrlo vjerojatno ne bi postojali. Govoreći o radu te neformalne, ali vrlo aktivne grupe filozofa koja je 80-ih djelovala u Rijeci, jedan od osnivača HDAF-a, Boran Berčić (Rijeka), navodi:
“Centralna figura u grupi svakako je bio Nenad Miščević. On je imao ogromnu intelektualnu, socijalnu i organizacijsku energiju. Bio je glavni motor grupe, doista spiritus movens.”
Cijeli članak u kojem prof. Boran Berčić dokumentira događaje vezane za Riječki filozofski krug može se pročitati ovdje.
Ovim putem se opraštamo od našeg dragog Nenada, uvjereni da će njegova filozofska baština i dalje biti nadahnuće budućim generacijama filozofa u Hrvatskoj.